Citizens.al

Faqja ëshë në ndërtim

Policia tenton të arrestojë aktivisten e Aleancës për Teatrin pas një statusi në Facebook

Menjëherë pasi Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit (AMT) mbylli protestën e përditshme, policia tentoi të ndalonte aktivisten Adriana Kalaja, e cila ishte duke udhëtuar me automjetin e saj privat. Ngjarja vjen pas reagimit të Ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj, ku aktivistët e AMT etiketohen si “pisa pa nder dhe dinjitet” dhe “hajdutë”, pasi publikuan një video ku ngriheshin pyetje mbi disa ndihma që po transportoheshin në brendësi të Ministrisë.

Aktivistja Kalaja tregon në video momentin e ndalimit të saj nga policia. 

Unë u largova nga sheshi i teatrit për t’ju bashkuar familjes time dhe rrethohem nga dy makina, njëra makinë policie, ndërsa tjetra në kundërshtim të plotë me ligjin, nga një makinë private. Më thuhet që duam të komunikojmë. Hapa xhamin për të komunikuar pasi i thashe po flas me avokatin. Në moment që hapa pak xhamin, fusin dorën në xham në mënyrë të dhunshme dhe më tërhoqën zvarrë për të më futur në makinën e policisë për të më shoqëruar në komisariat në një kohë që i kërkova disa herë fletën e shoqërimit.”-shprehet ajo. 

Video: Aktivistja flet pas tentativës për arrestim

 

Aktivistë të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit u mblodhën mbremjen e sotme në oborrin e Teatrit kombëtar për t’’ju përgjigjur deklaratës së Ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj.

Shkak për këtë është bërë një video e postuar më herët nga aktivistja Adriana Kalaja, ku pasqyrohet se si qese me ndihma për banorët e prekur nga tërmeti me logon e organizatës bamirëse Fundjavë Ndryshe shkarkohen në Ministrinë e Brendshme. Punonjësit që po merreshin me shkarkimin e materialeve janë shprehur se këto qeska janë prova materiale.


Në një postim tjetër të mëpasshëm, Aleanca ka shkruar se sipas Kodit të Procedurës Penale provat materiale dorëzohen në polici e prej aty në prokurori, duke ngritur pikëpyetje për qëllimin e këtij veprimi.


Menjëherë pas kësaj viedoje, ka reaguar Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, me anë të një postimi në faqen e tij në facebook.  Duke ju drejtuar aktivistëve të Aleancës me fjalët “korba” dhe “pisa pa nder dhe dinjitet’ e ka konsideruar këtë akt si një mashtrim të ulët. Në vazhdim të deklaratës së tij ka kërkuar të provohet lajmi i rremë ose në kundërt do të japin llogari para ligjit.


Pas këtij reagimi në një deklaratë publike të lexuar në oborrin e Teatrit, regjisori Robert Budina ka kërkuar nga Ministri Lleshaj tërheqjen e menjëhershme të deklaratave fyese dhe denigruese dhe kerkimin e një faljeje pubike.


“Aleanca për mbrojtjen e Teatrit i kërkon Ministrit të Brendshëm të tërheqë menjëherë deklarat fyese dhe denigruese, të kërkojë falje publike qytetarëve të cilët shërbyen qysh në orët e para të tragjedisë që kaploi vendin mëngjesin e 26 nëntorit. Qytetarët e Tiranës të bashkuar në fatkeqësinë natyrore që mori 52 jetë njerëzore dhe plagosi mbi 900 të tjerë dhanë ndihmën emergjente ndaj të mbijetuarve atëherë kur shteti dhe strukturat e tij dështuan. Nëse ne jemi hajdut dhe pisa, bashkë me ne janë edhe 15 mijë qytetarë të Tiranës që na besuan. “


Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar e ka konsideruar deklaratën e Ministrit presion të pastër politik me sjellje tipike të një diktature ushtarake.

*Citizens Channel /e.k./ /l.k./

Regjistrohu në Buletin (Newsletter)

.

Të Fundit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *