Citizens.al

Faqja ëshë në ndërtim

Protestë përpara Prokurorisë: “Duam drejtësi për viktimat e tërmetit”

Në datën 12 dhjetor, Nisma #Thurje, nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook njoftoi organizimin e një protestë të heshtur përballë Prokurorisë së Përgjithshme për të kërkuar drejtësi për viktimat e tërmetit të 26 nëntorit. Homazh-protesta u mbajt ditën e shtunë, ku aktivistë dhe qytetarë u mblodhën përballë këtij insititucioni.  

Në njoftimin e protestës, aktivistët iu drejtuan specifikisht Prokurorit të ri të Përgjithshëm Olsian Çela, i cili ka disa ditë që po ushtron këtë funksion, duke i kërkuar që të ndërmarrë hapa ligjore dhe të hetohen të gjitha palët, nga kryetarët e Bashkive deri  tek inxhinierët, inspektorët apo individët e tjerë të përfshirë.

 

Kur flasim për fajtorët e vërtetë nuk flasim vetëm për inxhinierët, teknikët, supervizorët, pronarët e kompanive, jo! Përgjegjësia e parë fillon tek politika e cila e ka ushqyer, e ka kultivuar, e ka shtyrë, e ka rritur, e ka zmadhuar gjithë këtë papërgjegjshmëri të madhe në kurrizin e vet. Qytetarët sot kërkojnë drejtësi, drejtësi politike”, u shpreh Pano Soko, aktivist  i Nismës #Thurje dhe një ndër organizatorët e homazh-protestës. Ai artikulon se këtë shqetësim e ndajnë shumë shqiptarë të tjerë të cilët kërkojnë që të hetohen fajtorët që shkaktuan vdekjen e 51 personave.

Kjo kultura e pandëshkueshmërisë na ka lënë, na ka katandisur në këtë derexhe që jemi sot dhe natyrisht që në momentin që ndodhin fatkeqësi të tilla të këtyre përmasave, atëherë kupa është mbushur dhe ka filluar të derdhet”, vijon më tej Soko.

 

Politikani më i lakuar i këtij organizimi ishte Vangjush Dako, ish-kryetar i Bashkisë së Durrësit, që e ka ushtruar këtë funksion prej tre mandatesh.  Ai u akuzua nga aktivistët për korrupsion dhe dhënie të lejëve për ndërtim në kundërshtim me ligjin dhe standardet e sigurisë.

Qytetar pjesëmarrës në homazh-protestën/ Foto: Nisma #Thurje

Pse Vangjush Dako nuk është arrestuar akoma? Kush ishte kryetar bashkie në këto vitë? Vangjush Dako. Kush e dha lejen e ndërtimit të tre kateve të tjera të MiraMares? Vangjush Dako. A nuk duhet të ishte ai pas hekurave?!”, ngre pyetjen studentja Ariola Shahini, pjesëmarrëse në homazh-protestën e organizuar. 

Duke iu rikthyer tërmetit të fortë të muajit shtator në Shqipëri, Shahini mendon se situata mund të ishte parandaluar nëse do ishin kryer inspektimet e banesave në atë periudhë.

Kjo situatë mund të ishte parandaluar dhe do ia vija fajin komplet qeverisë, në radhë të parë. Edhe personat që janë në krye të bashkive, qoftë në atë të Thumanës, qoftë në atë të Durrësit. Duhet të ishin marrë masat, të ishin kontrolluar të gjitha shtëpitë”, artikulon Shahini  për Citizens Channel. Ajo denoncon edhe mangësitë e shumta në aspektin logjistik dhe organizativ.

Ariola Shahini, pjesëmarrëse në homazh-protestë

Shteti jonë? Më fal, çfarë kishte shteti jonë për të ndihmuar? As një qen nuk kishim. Të flasim realitetin, aty mungonte një qen që me nuhatjen e tij të gjente viktimat. Dhe ta mendosh që ne paguajmë taksë për një qen që nuk ekziston”, përfundon ajo.

I pranishëm në këtë organizim, Endrit Shabani, pedagog dhe njëkohësisht aktivist i Nismës #Thurje shtjellon më tej mungesën e oganizimit strukturor shtetëror. Nga dēshmitë në vendndodhjet menjëherë pas tërmetit 6.4 ballë të shkallës rihter, ai rrëfen si institucionet dhe policia nuk ishin të përgatitura përballë situatës.

Unë kam qënë në vendngjarje që në orët e para të mëngjesit. Aty kam parë punonjës policie heronj në kuptimin e plotë të fjalës. Por një shtet të ç’organizuar deri në telendisje. Shikoje se si forcat e policisë ishin lëshuar mbi rrënoja duke gërmuar me duar, të patrajnuar, të papajisur dhe të pakoordinuar”, shpjegon Shabani për Citizens Channel. Ai beson se në kushtet e një shteti më serioz, shumë prej viktimave mund të ishin shpëtuar.

Endrit Shabani, pedagog dhe pjesë e Nismës #Thurje

Shabani denoncon mungesën e transparencës duke nënvizuar se qytetarët shqiptarë kanë përjetuar shok psikologjik disa ditë radhazi si pasojë e mungesës së informimit nga strukturat shtetërore.

Qytetarët për një kohë të gjatë ishin në shok. Kjo mund të ishte evituar nëse qeveria shqiptare në vend të spektaklit politik, do ishte kujdesur të mbante qytetarët të informuar për situatën e tërmetit, për masat e marra, dhe për sigurinë e godinave. Ne ende sot e kësaj dite nuk e dimë më siguri nëse shkollat ku shkojnë fëmijët janë apo jo të sigurta”, përfundon ai duke sjellë shëmbull solidaritetin e treguar nga shtetasit shqiptarë dhe jo vetëm, të cilët në syrin e tij ishin më të organizuar se vetë klasa politike.

*Citizens Channel/Entenela Ndrevataj 

 

 

 

Regjistrohu në Buletin (Newsletter)

.

Të Fundit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *