Citizens.al

Faqja ëshë në ndërtim

Debati për Teatrin, reagimet e BE, organizatës Europa Nostra, Ramës dhe Veliajt

Anëtarët e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar u takuan sot me ambasadoren e Bashkimit Europian, Romana Vlahutin.
Në takimin e zhvilluar me Vlahutin ishin pjesëmarrës Neritan Liçaj, Alert çeloaliaj, Robert Budina, Adriatik Lapaj, Rudi Erebara dhe Sesilia Plasari.

Pas përfundimit të takimit Çeloaliaj u shpreh se është marrë konfirmimi nga ambasadorja se Bashkimi Evropian është duke e shqyrtuar ligjin i cili parashikon shembjen e godinës aktuale të Teatrit Kombëtar dhe ndërtimin e një godine të re nga kompania private Fusha sh.p.k.

Aktualisht ky ligj pritet të dekretohet nga Presidenti, të cilit gjithashtu artistët i kanë bërë thirrje të mos e dekretojë këtë ligj antikushtetues. 


Video: Marshimi i qytetarëve dhe artistëve drejt Presidencës në mbrojtje të Teatrit Kombëtar/ 12 Korrik 2018


Organizata Europa Nostra shprehet kundër shembjes së godinës së Teatrit

Dita e djeshme ka shënuar një sërë reagimesh në lidhje me çështjen e Teatrit Kombëtar. Organizata Europa Nostra me anë të një letre të hapur i shprehu Kryeministrit Edi Rama shqetësimin e vet në lidhje me këtë çështje. Kjo organizatë është një nga më të rëndësishmet në Europë, në lidhje me trashëgiminë kulturore dhe natyrore.Organizata Europa Nostra u themelua në vitin 1963 në Paris. Për më shumë se 50 vite ka mbrojtur dhe ka lobuar për trashëgiminë kulturore. Sot është e njohur si një nga organizatat më përfaqësuese të trashëgimisë kulturore.

Organizata shprehet në këtë letër se arkitektura e godinës së Teatrit Kombëtar është arkitekturë italiane dhe ndërtesa e vetme e këtij lloji në Shqipëri.

“Europa Nostra mbështet protestat kundër prishjes së Teatrit Kombëtar dhe nuk mbështet asnjë propozim që shkatërron Teatrin ekzistues” thuhet në letrën drejtuar Kryeministrit Rama.

Europa Nostra i ka bërë thirrje qeverisë shqiptare, Bashkisë së Tiranës dhe çdo autoriteti tjetër që “të rishikojnë vendimin e tyre për të shkatërruar këtë monument europian dhe të gjejnë mundësinë e rikonstruksionit në mënyrë që Teatri aktual të përmbushë standardet”.

Rama dhe Veliaj “përgjigjen” me një material filmik

Reagimit të Europa Nostra, ju përgjigjën menjëherë kryeministri Rama dhe Kryebashkiaku Veliaj, duke shpërndarë të njëjtin postim në rrjete sociale.

Veliajn në profilin e tij në “Facebooktregoi disa pamje të godinës së Teatrit Kombëtar të pjesës me të cilën kufizohet me godinën e rinovuar që është në përdorim nga Kontrrolli i Lartë i Shtetit.

Të njëjtat pamje ka ndarë pak orë më vonë edhe Kryeministri Edi Rama në rrjetin social Instagram “me sa mend në kokë mund të luftohet për ta ruajtur”, shprehej ai në videon që kishte zgjedhur ta shoqëronte me figura të ndryshme nga galeria e figurave të animuara që mundëson ky rrjet social.

Pamjet tregojnë degradimin fizik të kësaj godine e cila sipas aktorit Neritan Liçaj ka ardhur si pasojë e mos investimit në mirëmbajtjen e godinës.

“Ja si e kanë lënë teatrin keto 5 vite për të justifikuar prishjen. Këto skanë qenë më parë.Investimet për mirëmbajen e T.K janë 0 lekë.Me gjithë tërmetet dhe pa investime..u kris Palamenti dhe Ministria e Bujqësisë, u përmbyt Bashkia dhe teatri jo…që është godinë shumë më e vjetër se ato.Turp.Politika shqiptare i ka shumë borxhe artit dhe kulturës.Turp.” deklaroi Liçaj në Facebook.

*Citizens Channel /f.s/
/Letra e plotë e organizatës Europa Nostra drejtuar kryeministrit Edi Rama

Regjistrohu në Buletin (Newsletter)

.

Të Fundit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *