Citizens.al

Faqja ëshë në ndërtim

#MeKlodianen Gazetarët dhe organizatat ndërkombëtare dënojnë në bllok sulmin ndaj Klodiana Lalës

Në orët e para të mëngjesit të djeshëm, rreth orës 03:00 – 04:00, u godit me breshëri kallashnikovi shtëpia e prindërve të gazetares Klodiana Lala. Në shtëpinë e prekur nga breshëria e plumbave gjendeshin dy vajzat e gazetares, vëllai dhe prindërit e saj. Fatmirësisht, askush prej familjarëve të saj nuk mbeti i lënduar. Vetë gazetarja përmes një statusi në Facebook deklaroi se dyshon që sulmi është rezultat i punës së saj si gazetare, pasi as ajo dhe as familjarët e saj nuk kanë ndonjë konflikt personal.

Një numër i madh gaztarësh kanë reaguar në bllok ndaj sulmit me armë drejtuar koleges Lala, duke publikuar raste kur ata vetë kanë qenë viktima të kërcënimeve, e duke i kujtuar autoriteteve përgjegjësinë që kanë për zbardhjen e ngjarjes.

https://www.facebook.com/klodian.tomorri/posts/10214842134061603?__tn__=-R

https://www.facebook.com/Bicaku1/posts/10157808777425299?__tn__=C-R

https://www.facebook.com/bella.lullaby.7/posts/1180839848725107?__tn__=-R

https://www.facebook.com/artan.hoxha.900/posts/1807368409300819

https://www.facebook.com/dritan.laci.7/posts/10217456827030008?__xts__%5B0%5D=68.ARDotcl4loYerRcjMs-nV2gn9kidnox6DhIPaiv9NmNLOYDxl5dvFTNJejxaXEIQ7y_tLu3AfYO5YT538WM8hyamKEv20ruaZVpfOjAtr03XluObwxBfJwux9h8Q_COoomxT5D3Xjon7T_AnZ_gWsOYmu6MfiNuWKbDMXH9vA2gaZFKjyg1rYqI&__tn__=-R

https://www.facebook.com/dorjana.bezat/posts/2384083298283568?__tn__=-R

https://www.facebook.com/mimozakociu/posts/10156014642758742?__xts__%5B0%5D=68.ARAB9x8ilIHIQOPDK2SiKSbn26xNB8n8OYH9B_OOtWWqrZTf-jvCqi5swjM-21Kh5n7wcYRoxhYk5Br0Lfv9ZVg8nFh0cFmPkDhucwUDLd24zF2bSx-ooSqWrDE8iUwyGOfDGROhf1AAPS0aiqe4Fiv3osezMWIkXdW0MkUYgm7rLQz4MYOs7fg&__tn__=-R

https://www.facebook.com/SIMONSHKRELI1111/posts/1817943984955481?__xts__%5B0%5D=68.ARBfe93w8ZfLLdfTgDgvP5aVIO9CSuI32xEotdlRVUoSHoqLs0M4m-zHJK55byIL37YBZKizI6cyBLV8WQktu6ZeEwocJEGwih0nV06CcPGSeGkHUs1YpdAKlJJdTt8vRxLA87sM0s4jHy5N3MuX1zRiJruU6f5KzcaUpwh4VqgdOsjljV3HQA&__tn__=-R

https://www.facebook.com/erebara/posts/10155441214106750?__xts__%5B0%5D=68.ARBz15kp3l6vY_vKJzFYS4OsgMt-onVYAONU89Z5g8Km49Z9EPPwQcx4pXD_u5AYXdgOyVSp84K3BJTK5IUKzyo4nowvXvoSgoa7xc0mOsPA8bCjQYD4l-kXhzyUEjPFGhGcrcK4SkscvPvtCvts2NbQxy212tmeqfbfPizdbcbj3p5a9Wd7q9g&__tn__=-R

Gazetarë dhe aktivistë të shoqërisë civile zhvilluan mbrëmjen e djeshme një protestë përpara Kryeministrisë në mbështetje të gazetares Klodiana Lala. Pjesëmarrësit  u solidarizuan me mesazhin se plumbat ndaj koleges Lala, janë plumba që drejtohen ndaj gjithë gazetarëve që punojnë me ndershmëri, përkushtim dhe profesionalizëm për pasqyrimin e së vërtetesë.

Foto galeri nga protesta: 

Veç gazetarëve kanë reaguar edhe një numër i lartë institucionesh kombëtare dhe organizmash për lirinë e shtypit.

Misioni i Bashkimit Evropian në Shqipëri shkruan në profilin zyrtar në Twitter:
“Ne dënojmë sulmin kundër gazetares investigative Klodiana Lala dhe përsërisim mbështetjet tona më të forta për gazetarët në vijën e parë të raportimit mbi krimin e organizuar në Shqipëri. Ftojmë autoritetet të hetojnë plotësisht dhe menjëherë ngjarjen”

Ambasada e Shteteve të Bashkuara e cilëson sulmin akt të frikacakëve që kanë frik nga drejtësia.

Misioni i OSBE në Shqipëri:

Harlem Desir, përfaqësues i Lirisë së Medias pranë OSBE shkruan në profilin zyrtar në Twitter:
“Dënoj Fuqimisht sulmin në të cilin u qëllua me armë në shtëpinë e familjes së gazetares Klodiana Lala kë të mëngjes në Shqipëri. Sulme dhe kërcënime të tilla janë të papranueshme. U bëj thirrje autoriteteve që të çojnë përpara drejtësisë autorët e krimit.”

Profili i Këshillit të Europës dedikuar lirisë së medias “COE Media FreedoM”:
“Shtëpia e gazetares investigative Klodiana Lala mbulohet me të shtëna armësh automatike”

Profili zyrtar i organizatës “Reporterët pa Kufij” për Evropën dhe Ballkanin:
RSF dënon sulmin me Kallashnikov në shtëpinë Klodiana Lalës, një gazetare investigative që mbulon krimin e organizuar në Shqipëri. Autoritetet kanë për detyrë të mbrojnë dhe të dënojnë raste të tilla.

https://twitter.com/RSF_Europe/status/1035195992445014017

Ditën e sotme Prokuroria dhe Policia e Tiranës deklaruan se është ngritur një grup hetimor i posaçëm për të hetuar ngjarjen: “Në lidhje me këtë ngjarje, menjëherë është ngritur një grup i posaçëm hetimor me ekspertë të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit, të Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë. Nga ana e grupit hetimor janë kryer veprimet procedurale në vendin e ngjarjes si dhe janë kryer një sërë veprimesh me metoda speciale të hetimit për të bërë të mundur zbardhjen e ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorëve. Grupi hetimor po vijon me intensitet maksimal veprimet hetimore dhe procedural, por për arsye hetimi nuk mund të bëjmë me dije të dhëna të tjera”, thuhet në deklaratën e përbashkët.

Autorët e sulmit ndaj banesës së familjes së gazetares Lala nuk janë vënë përpara drejtësisë.

*Citizens Channel /l.k./

Regjistrohu në Buletin (Newsletter)

.

Të Fundit

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *