Citizens.al

Faqja ëshë në ndërtim

Sulmet ndaj medias, kryeministri raportohet në Platformën e Këshillit të Evropës për Mbrojtjen e Gazetarëve

Këshilli Shqiptar i Medias (KShM) bashkë me organizata të tjera mediatike kanë dërguar një ankesë në Platformën e Këshillit të Evropës për Mbrojtjen e Gazetarëve, rreth gjuhës kërcënuese dhe poshtëruese të përdorur nga Edi Rama kundrejt medias pas tragjedisë së 26 nëntorit.

Kjo ankesë është shoqëruar me raportim të disa nga daljeve publike ku kryeministri i është drejtuar në mënyrë specifike televizionit dhe gazetarëve. Në vijim, janë përmendur reagimet e shumta nga organizatat mediatike të cilat kanë dënuar gjuhën denigruese drejt medias dhe kanë theksuar se mbyllja e portalit online Jeta Osh Qef (JOQ) nga AKEP pa një urdhër gjykate është e paligjshme dhe nuk ka bazë ligjore.

Mbyllja e këtij portali ka ardhur menjëherë pasi Rama ka deklaruar në Twitter se në kuadër të gjendjes së jashtëzakonshme, do mbyllë përkohësisht disa portale të cilat, sipas tij, hapin panik përmes shpërndarjes së lajmeve të rreme.

Screenshot i postimit në Twitter

Flutura Kasemi, shtetase kosovare dhe pjesë e organizatës Qendra Evropiane për Lirinë e Shtypit dhe Medias, njofton në rrjetin social Facebook se sulmet e vazhdueshme të kryeministrit Rama janë denoncuar në Platformën e Këshillit të Evropës për Mbrojtjen e Gazetarëve. Në këtë postim, Kasemi thekson se pasqyrimi i situatës në këtë institucion ndërkombëtar do mundësojë llogaridhënien e tij rreth qëndrimeve dhe sulmeve të vazhdueshme kundrejt medias.

Screenshot i postimit rreth denoncimit te kryeministrit Rama

Raporti i tensionuar i kryeministrit Rama me median

videon e datës 30 nëntor ai i lutet deri në përgjërim qytetarëve që të heqin televizorin dhe të mos lexojnë asnjë portal duke i krahasuar ato me qenefe [tualet].


 

Ju lutem durim dhe ju përgjërohem, sa më pak televizor. Hiç portaleve, qenefeve digjitale mundësisht, hiç fare, ndjesë për gjuhën, por të keqen e qenefeve në fakt kur sheh çfarë ere të rëndë mërzie dhe pasigurie dhe pështjellimi e përzierjeje krijojnë të ashtëquajturat “burime informimi” dhe se sa të pakta janë pasqyrimet njerëzore dhe arsyetimet shkencore në panairin mediatik të Shqipërisë. Për fat të keq njësoj edhe të Kosovës“, u shpreh kryeministri Rama në videon e tij live.

I pyetur nga gazetarët rreth dorëheqjes së kryebashkiakes së Durrësit Valbona Sako fill pas reagimit negativ në rrjetet social rreth mënyrës së artikulimit dhe menaxhimit të situatës pas tërmetit, ai u shpreh në datën një dhjetor se nuk është normale që gazetarët të trajtojnë “çështje anësore” duke iu referuar dorëheqjes së Sakos dhe i këshillon që të përqendrohen në shpërndarjen e energjisë pozitive. Sipas tij, mediat janë “gjeneratorë të tmerrit”.

Unë mendoj që nuk është normale të merreni me histori anësore, por të përqendroheni që të jepni energji pozitive. E kanë fajin ata që mbledhin në darkë lloj-lloj sharlatanësh. Njerëzit janë të tmerruar dhe një nga gjeneratorët e tmerrit janë ekranet e ekraneve pa kuptim”, pohon ai.

Po në atë ditë, kryeministri ka replikuar me Marin Memën, duke përforcuar qëndrimin që ai mban ndaj medias. Ai thekson se media ka një pjesë të madhe të fajit në kaosin e krijuar dhe përhapjen e panikut.

Në këtë fazë, në këto ditë, media është skandaloze, kriminale sepse këtu bëhet fjalë për ekuilibra psikologjikë të njerëzve. Kanë ikur njerëz me mijëra nga Tirane, Durrësi, pse kanë ikur? Ça duhet të bëjë media më shumë, të nxjerrë pushkën?” vijoi ai.

Po këtë ditë, në orën 18.24 gjatë një videoje live, Edi Rama u ka bërë sërish thirrje qytetarëve të shmangin televizionin dhe debatet e mbrëmjes ku sipas tij “në pjesën më të madhe të kohës flitet përçart”.

Shikoni sa më pak tv këto ditë po patët mundësi dhe të paktën shmangni debatet e mbrëmjes, ku pjesën më të madhe të kohës flitet përçart. Më e pakta shmangni ME ÇDO KUSHT ANALISTËT JU LUTEM prej tyre s’ka hajër as në kohë dasmash, jo më në kohë mortesh“, shkruan ai në postimin e tij. 

Sulmet janë intensifikuar në ditët në vijim. Gjatë një takimi me shtabin e emergjencës ditën e dy dhjetorit, ai ka kërkuar të fiken televizionet pasi “nuk i sheh dot me sy”.

Në po atë ditë, në rrjetin social Facebook, ai ka postuar një video të një pallati të prekur nga tërmeti dhe ka shenjëstruar median duke e fajësuar se ka ngjallur panik rreth cilësisë së pallatit. Sipas Ramës, ai është i banueshëm dhe media, bashkë me ankthin e panikun, janë “grup trinjak i padurueshëm”.

Ja pra çfarë shkaktojnë paniku, ankthi dhe media, trinjakët e padurueshëm të kësaj situate, që marrin peng zemrat e mendjet e njerëzve të tromaksur nga goditja shkatërruese e Natyrës dhe Media”, mbyllet postimi i kryeministrit në Facebook.

Nën vazhdën e postimeve brenda së njëjtës ditë, Rama ka postuar në Twitter paralajmërimin e radhës kundrejt medias, duke u shprehur mund të bëjë “atë që nuk ua rrok imagjinata”, pasi i ka quajtur “taksirat mbi taksiratin e madh të tërmetit”.

Screenshot i postimit në Twitter

Në datën tre dhjetor, gjatë një takimi me banorët e ish-Kënetës në Durrës, sulmoi sërish median dhe u sugjeroi banorëve të mos e ndiqnin atë në të kundërt do ta pësojnë, pasi “televizori fut djallin në bark”.

Mos shihni televizor se ju fut djallin në bark. Më mirë shihni radio sesa televizor. Ose shikoni televizor por e pësoni si ai djali pak më tutje që dëgjoi në televizor se po shembej spitali i Durrësit dhe e mori babin ta çonte në spital tjetër. I vdiq babi rrugës. Më mirë shikoni radio për mua”, u artikulua kryeministri Rama.

Postimi i datës pesë dhjetor është shoqëruar me lëvdatë ndaj inxhinieres Luljeta Bozo dhe me gjuhë denigruese ndaj emisioneve mediatike dhe debateve të zhvilluara atje.

Falënderim i posaçëm inxhinieres, Luljeta Bozo, e cila vullnetarisht u përball me argumenta shkencorë e me kulturë të lartë qytetare, në tendat e debateve absurde mediatike gjatë ditëve më të rënda, duke ndikuar pozitivisht mbi shpirtrat e trazuar dhe mendjet e ngritura të njerëzve të zakonshëm“, mbyll postimin ai.

Screenshot i marrë nga postimi në Facebook

*Citizens Channel/Entenela Ndrevataj

 

Regjistrohu në Buletin (Newsletter)

.

Të Fundit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *